Kuidas toime tulla tagasilöökidega tööotsingutel?

Tööotsingud on nagu maraton, mitte sprint. Kui oled kandideerinud mitmetele positsioonidele ja saanud eitava vastuse või üldse mitte vastust, on lihtne tunda pettumust ja motivatsiooni kaotada. Kuidas toime tulla tagasilöökidega tööotsingutel? See küsimus on paljudele tuttav, kuid vastus peitub just selles, kuidas nendest õppida ja edasi liikuda.

Meie, värbajatena, näeme iga päev suurepäraseid kandidaate, kellele peame kahjuks eitava vastuse saatma. Tihtipeale on põhjus selles, et antud hetkel leidus keegi, kelle kogemused või oskused sobisid konkreetsele ametikohale veidi paremini. Sellised otsused ei ole kunagi lihtsad, sest iga kandideerija on oma panuse ja kogemustega väärtuslik. Mõistmine, et tööandjad teevad valikuid vastavalt hetkevajadustele, võib aidata sul paremini toime tulla tagasilöökidega tööotsingutel.

Eitav vastus ei tähenda, et sa poleks hea kandidaat – see tähendab lihtsalt, et tööandja vajadused sel hetkel olid teistsugused. Tagasilöögid tööotsingutel võivad tunduda maailma lõpuna, aga tegelikult on need lihtsalt ajutised komistuskivid. Kui sa õpid, kuidas toime tulla tagasilöökidega tööotsingutel, võid avastada, et iga selline kogemus teeb sind veelgi tugevamaks ja paremini ettevalmistunuks järgmisteks võimalusteks.

Kuidas toime tulla tagasilöökidega tööotsingutel ja säilitada positiivne mõtteviis?

Eestis kandideerib ühele ametikohale keskmiselt 50–60 inimest, näitavad tööportaalide andmed kui ka meie kogemus. Sellise konkurentsi juures võib ka kõige tugevamatel kandidaaEestis kandideerib ühele ametikohale keskmiselt 50–60 inimest, näitavad tööportaalide andmed kui ka meie kogemus. Sellise konkurentsi juures võib ka väga tugevate kandidaatide jaoks kuluda mitmeid avaldusi enne intervjuule pääsemist.

Tagasilöökide loomuliku osa mõistmine aitab vältida liigset pettumust. Kui vastus on eitav, ei tähenda see, et sa poleks kompetentne, vaid et antud hetkel leidus keegi, kelle profiil vastas konkreetsele vajadusele veidi paremini.

Selle asemel, et lasta tagasilöökidel end alla viia, keskendu positiivsele ja sellele, mida saad kontrollida:

  • Täienda oma CV-d ja LinkedIni profiili. Kas su saavutused on seal selgelt esitatud?
  • Hinda oma lähenemist. Kas su avaldused on kohandatud iga ametikoha jaoks?

Lisaks ära alahinda väikeseid edusamme. Näiteks positiivne tagasiside või uus kontakt võrgustikus on samm lähemale su eesmärgile.

Hoolitse enda eest, et paremini toime tulla tagasilöökidega tööotsingutel

Et tööotsingutel edu saavutada, on oluline, et sul jaguks energiat ja motivatsiooni pidevalt edasi liikuda. Selleks tuleb hoolitseda nii oma vaimse kui ka füüsilise tervise eest. Regulaarne liikumine – olgu selleks jalutuskäik, jooga või miks mitte suusatamine – aitab leevendada stressi ja hoida meeleolu üleval.

Samuti tasub panustada oma vaimsele heaolule. Proovi näiteks mindfulness-harjutusi, leia aega lugemiseks või lihtsalt pane kirja oma mõtted ja eesmärgid. Kui tunned, et vajaksid tuge, võid alati pöörduda karjäärinõustaja või mentori poole, kes aitab su eesmärke täpsemalt kaardistada. Hoolitsemine enda eest pole lihtsalt “puhkepaus” – see on osa strateegiast, mis aitab sul tööotsingutel järjepidevust säilitada ja püsida motiveerituna.

Kasuta tagasilööke oma tugevuste arendamiseks

IgIga eitav vastus on võimalus analüüsida, kuidas saaksid oma lähenemist paremaks muuta. Küsi endalt:

  • Kas mu CV ja kaaskiri olid piisavalt selged ja sihitud?
  • Kas ma tundsin ettevõtte vajadusi ja suutsin näidata, kuidas ma neile vastan?
  • Kas ma olin intervjuuks piisavalt hästi valmistunud?

Konkreetse tagasiside küsimine tööandjalt võib olla kuldaväärt. Kui vastus on eitav, küsi otse: „Mis minu kandidatuurist puudu jäi?“ või „Kas on midagi, mida ma saaksin tulevikus paremini teha?“ Kuigi mitte kõik tööandjad ei vasta, võib ka lühike vihje anda väärtuslikku suunda.

Samuti kasuta seda aega enesearenguks:

  • Omandada uusi oskusi: Leia veebikursus, mis aitab täiendada su teadmisi valdkonnas.
  • Tugevdada nõrgemaid külgi: Näiteks, kui sul puudub kogemus teatud valdkonnas, otsi võimalusi seda täiendada praktikaga.

Eitavad vastused võivad olla kasulikuks peegliks, mis aitab su järgmised sammud kindlamalt planeerida.

Kohanda ja täiusta oma strateegiat

Tagasilöökidega toimetulek ei tähenda vaid kannatlikkust – see tähendab ka paindlikkust ja valmisolekut oma lähenemist muuta. Kui oled siiani kasutanud ainult tööportaalides kandideerimist, proovi teisi viise:

Planeeri oma kandideerimisprotsess. Seadista realistlikud eesmärgid, nt saata igal nädalal paar hästi kohandatud avaldust, kuid jäta aega ka puhkuseks.

Loo otsekontakte. Osale võrgustikuüritustel või kirjuta otse ettevõtetele, kus sooviksid töötada.

Konsulteeri karjäärinõustajaga. Nad võivad pakkuda sulle rohkem võimalusi või aidata sul paremini oma oskusi esitleda.


    Tagasilöögid võivad tunduda lõplikena, kuid need on ainult ajutised komistuskivid. Iga kogemus, ka negatiivne, valmistab sind ette millekski paremaks.
    Meenuta, et paljud edukad inimesed pidid enne oma unistuste töö leidmist läbima sarnase teekonna. Ära kaota usku iseendasse – järgmine „jah“ võib olla kohe nurga taga.

    Kui otsid uut võimalust või soovid olla kursis parimate tööpakkumistega, siis lisa oma CV meie andmebaasi. M-Partner HR aitab sul jõuda tööandjateni, kes hindavad sinu oskusi ja kogemusi. Lisa oma CV meie andmebaasi juba täna!
    Lisa oma CV siia