Kuidas kandideerida

Kuidas kandideerida?

Kas teadsid, et keskmiselt kandideerib ühele töökohale 52 inimest (2023 aastal oli see 39)?! Seega oskus kuidas kandideerida on määrava tähtsusega.
Ometi näeme värbajatena iga päev, kuidas paljud head kandidaadid jäävad tähelepanuta lihtsalt sellepärast, et nad ei oska ennast õigesti esitleda. Kui märkad meie töökuulutust, millele soovid kandideerida, siis järgnevalt anname Sulle nõu, millele protsessi käigus tähelepanu pöörata, et just Sina teiste seast silma paistaksid. Meie ettepanekud lähtuvad igapäevastest kogemustest ja kui miski tundub liiga elementaarne, siis kellegi teise jaoks võib see infokild olla uus.  

Aga kuidas kandideerida ja millest alustada?

Loe kindlasti töökuulutus läbi algusest lõpuni ja võta kogu info arvesse, et saaksid kandideerimisel teha kaalutletud otsuse. Aeg-ajalt saame kandideerimisavaldusi, mis algavad nt ehitusinseneri konkursi raames nii: „Soovin kandideerida tööle M-Partnerisse ehitusinseneriks …“. Sellele võib järgneda ka põhjendus, miks köidab töö M-Partneris ehitusinsenerina ja miks just kirjutaja on meie ettevõttesse sobiv töötaja. Siinkohal on ilmselge, et kandideerija ei tutvunud töökuulutusega, sest töökuulutuses oleme tutvustanud ehitusvaldkonnas tegutsevat kliendiettevõtet, kellele uut töötajat otsime ja värbamisteenust osutame.

Levinum viga kandideerimisel

Iga värbaja on kindlasti kokku puutunud inimestega, kes kandideerivad valimatult erinevatele ametikohtadele. Nt tarkvaraarenduse valdkonna juhiks kandideerija dokumentatsioonist loeme välja, et (kutse)haridus on omandatud kokanduse valdkonnas, töökogemus on reisikonsultandina ja kinnisvaramaaklerina, mitte kusagilt ei suuda tuvastada seost tarkvaraarendusega. Palume, et Sina selliselt ei spämmiks. Kui soovid teha karjääripööret, siis saad sellest lähemalt kirjutada meile nt motivatsioonikirjas ja tuua välja, mis uuel erialal edukat toimetulekut toetavad.

Taustauuringu olulisus

Kui ettevõte, kes uut töötajat otsib, ei ole Sulle tuttav, siis uuri lähemalt ka firma kodulehekülge ning soovi korral sotsiaalmeediat. Selline väike uurimistöö on igati kasulik, sest saad parema ettekujutuse, kas soovid selles ettevõttes töötada.

Küsi julgelt lisainfot

Kui Sinu jaoks on kandideerimisel oluline mõni aspekt, mida töökuulutus ei kajasta, soovid küsida lisainfot või meiega kandideerimise osas nõu pidada, siis väga ootame Sinu kontaktivõttu. Kõige lihtsam on helistada töökuulutuses toodud värbamiskonsultandi telefonile ja saad kiirelt ning lihtsalt vastused oma küsimustele.

Kuidas jätkata, kui oled otsustanud konkursil kandideerida? CV koostamise ABC

Vaata üle oma CV enne meile saatmist, et see oleks ajakohase infoga. Meile meeldivad sisukad ja kompaktsed CV-d. See tähendab, et rõhutad olulist just antud konkursil ja hoiad ruumi kokku, kui info ei ole sel konkursil asjassepuutuv. Nt:

1.            Töökogemuse kirjeldamine

Meid huvitab alati Sinu töökogemus! Seega kirjuta julgelt lahti, milline on olnud sinu töö tegelik sisu. Vahel on nii, et ainult ametikoha märkimine CV-sse ei anna meile märku, et oled kokku puutunud ka tööülesannetega, milles kogemust ootame. Nt võib mõni sekretär organisatsioonis täita ka personalitöötaja, raamatupidaja, tõlkija või mis iganes ameti rolli lisaks, kuid puhtalt ametinimetusest me seda välja ei loe.

2.            Pikema karjääritee kajastamine

Kui Sinu karjääritee on pikem, siis ei oota me sinult, et absoluutselt iga töösuhte kuupäevaliselt ja põhjalikult kirja paned. Jah, me muidugi tahame teada, millega oled tegelenud nt viimase 10 aasta jooksul, aga kui kandideerid nt tootmisjuhi ametikohale, siis me ei vaja põhjalikku ülevaadet karjäärist klienditeenindajana pikka aega tagasi. Piisab, kui kajastad põhjalikumalt viimase 10 – 15 aasta töösuhteid ning neid, mis kindlasti kandideerimist toetavad, varasema karjääri kohta saad nt lisada töösuhete kronoloogia ja kirjeldamise lõpetuseks, et väljatoodule eelnevalt oled töötanud ka klienditeenindusvaldkonnas, puutunud kokku laotöö ja ehitusega. Kui vajame täpsustust, siis kindlasti küsime seda.

3.            Hariduse info

Vaata üle, et Sinu CV sisaldab infot hariduse kohta. Meid huvitab Sinu haridustase(med), erialad ja kui nt õpingud ülikoolis on lõpetamata, siis lisa lahkesti juurde info, kas oled jätkamas või mitte, millises mahus oled õppekava täitnud, millal plaanid lõpetada. Kui oled kunagi mõnel erialal ülikoolis õppeained läbinud, kuid lõputöö jäi esitamata, siis just nii kirjutagi. Kui ametikoht just sellel erialal omandatud kraadi ei eelda, siis võib ka lõpetamata haridus kandideerimist toetada.

4.            Täiendkoolitused ja sertifikaadid

Tihti näeme CV-sid, kus on kirja pandud mitmeid ja mitmeid lehekülgi täiendkoolitusi paarikümne aasta jagu. Oleme tänulikud, kui hoiad meie aega kokku, tood välja koolitused, mis kandideerimisel on relevantsed ja ülejäänute osas paned kirja väikese kokkuvõtte. Nt kvaliteedijuhi konkursil tood välja kvaliteedi, juhtimise ja tööpakkuja tegevusalaga seotud täiendkoolitused, pädevused, sertifikaadid ning lisad koolituste info lõpetuseks nt, et aastatel 1995-2015 oled läbinud mitmeid täiendkoolitusi ja osalenud erialastel seminaridel müügi, psühholoogia ja ettevõtluse valdkondades, kui just nii see kokkuvõtlikult on.

5.            Lisaoskused ja -pädevused

Kui ametikohal töötamine eeldab mõnd võõrkeele oskust, spetsiifilise arvutitarkvara tundmist vms, siis ära unusta meile selle kohta infot anda.

6.            Isiklik profiil

Ja loomulikult huvitab meid väga, milline inimene ja töötaja just Sina oled. Igaüks meist on ainulaadne oma mõttemaailma, hoiakute, väärtuste, isikuomaduste, tugevuste, huvide jne jne kombinatsioonis. Meil on hea meel, kui end veidi avad ja tutvustad.

7.            Viimane kontroll

Enne CV (ja lisade) meile saatmist vaata üle ka vormistuslik ja grammatiline pool. Kui märkame mitmeid ja selgeid kirjavigu, siis tegelikult me ei tea, kas Sa tegid need tähelepanematusest ja kiirustamisest või ongi grammatikaalased teadmised vähesed, kuid sellest olenemata, kui töö eeldab head kirjaoskust, ei saa me Sinu kandidatuuriga sel konkursil kahjuks jätkata.

8.            Kandideerimise lisad

Pööra tähelepanu, kas töökuulutuses on küsitud lisaks CV-le ka motivatsioonikirja. Kui see nii on, siis palun ära jäta seda saatmata, see on vajalik osa kandideerimisest.

Kandideerimine on võimaluste avastamine

Üle kõige rõõmustame konkursil osalejate üle, kelle kandideerimisest on näha, et nende varasem kogemus toetab ametikohale sobivust ja inimene on kandideerimisel päriselt motiveeritud ja on teinud eeltöö kuidas kandideerida.

Pea meeles, et iga kandideerimine on võimalus õppida ja areneda. Isegi kui seekord ei osutu Sa valituks, võid saada väärtuslikku tagasisidet ja kogemust järgmisteks kandideerimisteks.  Värbamisprotsessis on kõige olulisem ausus – nii enda kui potentsiaalse tööandja vastu. See aitab leida töö, kus Sa tõesti soovid ja saad end teostada.

Ära karda küsida täpsustavaid küsimusi või paluda nõu. Meie eesmärk värbajatena on leida parim võimalik sobivus kandidaadi ja tööandja vahel – see on olukord, kus võidavad mõlemad pooled.

Julgustame Sind kandideerima! Sinu järgmine unistuste töö võib olla just ühe kandideerimise kaugusel. Vaata, millistele ametikohtadele me praegu töötajaid otsime: TÖÖPAKKUMISED LEIAD SIIT!